top of page

Урок музичного мистецтва у 4 класі "Коли пісня жартує"

 

План уроку

  1. Вступна частина.

 

  1. Вхід дітей під музику.

  2. Музичне вітання.

  3. Оголошення теми і мети уроку.

 

  1. Основна частина.

 

  1. Слухання музики:

а) вступна бесіда із завданням;

б) слухання музики;

в) бесіда по змісту, характеру, динаміці твору.

  1. Розспівування.

  2. Розучування пісень:

а) вступна бесіда із запитаннями;

б) ілюстрація пісень;

в) розучування I куплету по фразах.

 

  1. Підведення підсумку уроку.

 

  1. Визначення активних дітей.

  2. Оцінювання.

 

  1. Музичне прощання.

 

Тема уроку: Коли пісня «жартує»

Мета уроку: навчальна - вчити дітей розуміти гумористичні настрої, які відображені в музичних творах. Ознайомити їх з життєвим і творчим шляхом композитора Р. Щедріна та музичними творами.

розвиваюча – розвивати навички активного сприймання музичних творів. Працювати над виробленням вокально- хорових навичок (диханням, звукоутворенням, артикуляцією, унісоном…). Розвивати ладове відчуття та кмітливість.

виховна – виховувати розуміння доброго, розумного гумору, жарту, усмішки в житті людини у нашому спілкуванні. Виховувати почуття гумору.

Тип уроку:введення в нові знання.

Методи та прийоми: словесний (роз'яснення, пояснення, бесіда, розповідь);

наочний (наочно-слуховий, наочно-зоровий); демонстрація твору (у власному виконанні або в записі).

 Обладнання: музичний інструмент (баян), портрет композитора

(Р. Щедрін), ілюстрації, наочності, DVD – програвач та диск

із записом музичного твору.

 Музичний матеріал: Р. Щедрін. «Пустотливі частівки». Українські народні пісні «Грицю, Грицю, до роботи» та «Господарство».

 Міжпредметні зв'язки: музика, література.

 Використана література: програма «Музика», 1 – 4 класи. О. Лобова.

Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі: Методичний посібник. – Тернопіль: навчальна книга Богдан, 2007. – 104 с.

Українські народні жартівливі пісні / Упорядкув Володимир Єсипка. К.:Техніка, 2005. 232 с. – (Народні джерела)

Лобова О. В. Музика: Підруч. для 4 кл. – К.: Школяр, 2004. – 143 с.

 

 

Хід уроку

 

  1. Вступна частина.

  1. Вхід дітей до класу під супровід твору Р. Щедріна «Пустотливі частівки».

  2. Музичне вітання:

 

 

 

  1. Оголошення теми і мети уроку.

Діти, тема сьогоднішнього уроку звучить так: «Коли пісня «жартує»/  Розпочнемо ми з легенди.

(На фоні мелодії «Ах, мій любий Августін...» діти читають легенду).

У столиці Австрії місті Відні жив веселий музикант Августін, який розважав людей своїми піснями. Ходив музикант містом з волинкою або шарманкою, а за ним юрмився народ, втішаючись чудовими світлими мелодіями.

Та ось спіткало країну велике лихо — чума. Не до жартів стало віденцям. І лише Августін продовжував співати свої пісні, підбадьорюючи людей, даруючи їм віру в краще майбутнє і надію на порятунок. А разом з ним заспівало і все місто.

Так Августін допоміг віденцям подолати страшну хворобу. Бо там, де звучить музика, з'являються сили боротися і сподіватися на краще.

З того часу у країні Гайдна, Моцарта, Шуберта, Штрауса на одному з майданів Відня стоїть пам'ятник Августіну та його життєдайним пісням. До наших днів збереглася весела легка вальсова мелодія «Ах, мій любий Августін...»

 

 

  • Про кого йдеться в тексті?  Чому люди  досі пам'ятають

і шанують Августіна? (Відповідь дітей).

  • На якому інструменті грав Августін? (Відповідь дітей).

  • Як ви гадаєте, чи може пісня допомагати людям у житті?

Відповідь дітей.

  • Наведіть приклади. Яка пісня допомагає вам? (Відповідь дітей).

  • Подумайте, чому серед пісень так багато веселих, жартівливих.

  • Які жартівливі пісні ви знаєте? (Відповідь дітей).

 

  1. Основна частина.

 

  1. Слухання музики

 

  • Діти, зверніть увагу на цей портрет. На ньому зображений видатний російський композитор Радіон Щедрін.

  • (Розповідь про композитора та його творчість).

Родіон Костянтинович Щедрін народився в 1932 році у Москві, в родині музикантів. Його дід був священиком. Родіон закінчив хорове училище, після чого Московську консерваторію. Він уважно вивчав народну музику, придивлявся до неї, виділяючи те характерне, що розкриває людську душу. Схильність до гумору стає виразною рисою молодого композитора. Твори Радіона Щедріна малюються веселими, бешкетними, комічними фарбами, у музиці відчувається радість, народні веселощі.

Одним із таких творів композитора є концерт для симфонічного оркестру, який називається «Пустотливі частівки».

  • Діти, що таке частівки?

  • (Відповідь дітей)

 

  • У концерті «Пустотливі частівки» частівки використовуються як «будівельний матеріал» для створення великого симфонічного твору.

  • Зараз ми послухаємо цей твір.

Слухання твору.

Запитання після слухання:

  • Опишіть характер твору (Відповідь дітей).

  • Подумайте, чи відповідає музика назві. Чому?

  • (Відповідь дітей).

  • Тепер ми поговоримо про українську народну пісню.

 

  • (Розповідь).

 

         Українська народна пісня поділяється на різні жанри: історичні, козацькі, чумацькі, обрядові, календарні, родинно – побутові, ліричні, пісні – балади та ін.. Та одним із найпоширеніших народно – пісенних жанрів є жартівлива пісня. За своїми особливостями вона відноситься до календарно – обрядових пісень. Ці пісні відзначаються чіткістю ритму, жвавістю, нескладною будовою мелодії. В них віддзеркалюється самодостатня спроможність народу покепкувати, висвітлити негативні явища буття – лінощі, зазнайство, безпорадність,самолюбство, жадобу до наживи, сварливість, недолугі залицяння.

         Одними з таких жартівливих пісень є пісні «Грицю, Грицю, до роботи» та «Господарство», які ми з сьогодні вивчимо. Але перед тим обов'язково розспіваємось.

 

  1. Розспівування.

 

а)спів на заданій висоті різних голосних (а, е, і, о, у) на округлення голосних:

 б) для активізації роботи артикуляційного апарату:

 в) у вправі зі співом мажорного тризвуку й звукоряду можна ввести прийом staccato й legato:

 

  1. Розучування пісні «Грицю, Грицю, до роботи»

 Ілюстрація пісні.

 — Грицю, Грицю, молотити!

— Гриць не здужає робити.

  • Грицю, Грицю, врубай дров!

  • Кахи-кахи! Нездоров!

 — Грицю, Грицю, роби хліб!    

  • Кахи-кахи! Щось захрип!      

  • Грицю, Грицю, іди їсти!        

  • Ой, чекайте, де б тут сісти!   

 

Діти, хто є головним персонажем пісні? Яким ви собі його уявляєте? (Відповідь дітей).

  • Доведіть, що пісня «Грицю, Грицю, до роботи» є жартівливою.(Відповідь дітей).

  •  Почнемо вивчати пісню «Грицю, Грицю, до роботи».

Розучування пісні проводжу по фразах, слідкую за чистотою інтонування, диханням, дикцією.

 

Розучування пісні «Господарство»

 Ілюстрація пісні.

  1. Не знав добрий чоловік,

як у світі жити,

купив собі курочку,        

щоб ся не журити

      Як курочка цю-ру-ру,

тепер же я не журу.

 

2. Не знав добрий чоловік,

яку світі жити,

         купив собі качечку,

         Щоб ся не журити.

         Як качечка ках-ках-ках,

         як курочка куд-ку-дах,

як курочка цю-ру-ру,

тепер же я не журу.

3. Не знав добрий чоловік,   

яку світі жити,    

купив собі гусочку,

щоб ся не журити.       

Як гусочка ґе-ґе-ґе,     

як качечка ках-ках-ках...

 

 4. Не знав добрий чоловік,     

      яку світі жити,

дістав собі котика,        

      щоб ся не журити.

Як котичок мав-мав-мав,

як гусочка ґе-ґе-ґе...      

5. Не знав добрий чоловік,

яку світі жити,

дістав собі собачку,

щоб ся не журити.

    Як собачка гав-гав-гав,

   як котичок мав-мав-мав...

 

6. Не знав добрий чоловік,   

яку світі жити,    

купив собі овечку,       

щоб ся не журити.       

Як овечка бе-бе-бе,     

як собачка гав-гав-гав...       

 

 7. Не знав добрий чоловік,

яку світі жити,    

купив собі кізоньку,

  Щоб ся не журити.

                            Як кізонька ме-ме-ме,

                            як овечка бе-бе-бе,

                            як собачка гав-гав-гав,

                            як котичок мав-мав-мав,

                            як качечка ках-ках-ках,

                            як курочка куд-ку-дах,

                            як курочка цю-ру-ру,

                              тепер же я не журу.

  • Чи можна назвати цю пісню жартівливою?

 Діти, зараз ми вивчимо пісню «Господарство».

  • Розучування пісні проводжу по фразах, слідкую за чистотою інтонування, диханням, дикцією.

 підказок.

(Спів пісні).

  • Подумайте, чи можна перетворити її на маленьку виставу. Яким

чином? (Відповідь дітей).

 

  1. Підведення підсумку уроку:

 

Отже, гумор, жарт, усмішка надзвичайно важливі в нашому житті. Пожартувати, усміхнутися повинна уміти кожна людина, інакше вона буде здаватися нудною. А нудні люди завжди не цікаві для інших. Але, звичайно, жартувати треба вчасно і жарти не повинні бути нерозумними й грубими. Проте принагідно висловлений жарт приносить людям задоволення, покращує їхній настрій.

 

  1. Музичне прощання.

bottom of page