
Блог
вчителя музичного мистецтва
Карпа Сергія Володимировича
Вічні теми
Мета уроку:
-
розкрити характерні особливості основних образів увертюри-фантазії «Ромео і Джульєтта» П. Чайковського;вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення образу; закріпити визначення понять «увертюра», «сонатна форма»; працювати над художнім виконанням пісні;
-
розвивати творчу уяву учнів, інтерес до класичної музики через сприймання лірико-драматичних образів; вокально-хорові навички (дихання, звукоутворення, артикуляцію);музичну пам'ять і спостережливість;
-
виховувати образне сприйняття музики, естетичний смак, критичне ставлення до відображених життєвих явищ.
Тип уроку: урок розширення і поглиблення теми.
Методи та прийоми: словесний (роз'яснення, пояснення, бесіда, розповідь); наочний (наочно – слуховий, наочно - зоровий);
Обладнання: роздатковий матеріал, портрети композитора і письменника (П.І. Чайковського та В. Шекспіра), ілюстрації, музичний інструмент (фортепіано), мультимедійний проектор, відеоматеріали.
Музичний матеріал: П. І. Чайковський. Увертюра-фантазія «Ромео і Джульєтта».
Міжпредметні зв'язки: музика, українська літратура, світова література, образотворче мистецтво.
Використана література: програма «Музика», 5- 8 класи. О. Лобова; Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі: Методичний посібник. – Тернопіль: навчальна книга – Богдан, 2007. – 104 с.; Букреєва Г.Б. Цікава музика. Музично – дидактичні ігри.5 – 8 класи. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 104 с.; Уроки музичного мистецтва у 7 і 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. : навч. – метод. посіб. / О. В. Корнілова. – К.: Літера ЛТД, 2008. – 176 с.; Золотарьова О. І. Усі уроки музичного мистецтва. 7 клас. [Текст]. – Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 255, [1] с. : табл., схеми, іл.;
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Музичне вітання.
Добрий день, сідайте будь ласка.
Як ви вважаєте, які теми є вічними, тобто ті, які турбували людей 400 років назад, які актуальними є сьогодні, і які я думаю будуть цікавими і через сто років?
Відповідь дітей (тема кохання);
2. Оголошення теми і мети уроку.
Діти, тема уроку звучить так: «Вічні теми…»
Сьогодні ми будемо намагатися розкрити особливості основних образів увертюри-фантазії «Ромео і Джульєтта».
Наш урок присвячений кращим почуттям, тому я попрошу вас повернутися один до одного, щиро посміхнутися і в такий спосіб налаштуватися на сприйняття людських почуттів через музику.
ІІ. Основна частина.
1. Вступна бесіда із завданнями.
Вічне диво кохання…Його небесний вогонь не згасає. І ніхто не в змозі буде до кінця пояснити, що ж це таке. Індійська народна мудрість стверджує, що життя без кохання схоже на засохле дерево на каменистому ґрунті.
Саме кохання, любов – джерело творчого натхнення багатьох поколінь. До цієї одвічної теми завжди зверталися художники, композитори, скульптори, філософи, поети й письменники.
Любов – це багатогранне поняття: це любов до Вітчизни і рідної землі, любов матері до дитини, а також всепоглинаюче почуття кохання.
Воно пронизує поезії Пушкіна і Лермонтова, Шекспіра і Петрарки, Лесі Українки та Олександра Олеся.
Мабуть, не знайдеться жодної людини, яка б не знала історію двох закоханих, історію Ромео І Джульєтти, про яку розповів нам у своїй безсмертній трагедії видатний англійським драматург Вільям Шекспір, що жив 400 років тому.
До трагедії Шекспіра «Ромео і Джульєтта» зверталися багато російських і зарубіжних композиторів. Одним із них є Петро Ілліч Чайковський.
На уроках мучного мистецтва ми вже знайомилися з творчістю цього композитора.
Давайте пригадаємо:
-
Композитором якої країни є Петро Чайковський?
-
Які твори Чайковського ви знаєте?
-
Послухайте і пригадайте з якого балету звучить цей фрагмент?
Увертюра-фантазія «Ромео і Джульєтта» стала істинним шедевром музичного мистецтва. Працюючи над твором Чайковський писав: «І все одно істинна любов найсильніша: сильніша за ненависть, сильніша за саму смерть. І я покажу, що на світі існує саме така любов». Таким чином, ідея створення увертюри П. І. Чайковського відповідала ідеї великого твору В. Шекспіра.
-
Діти, що таке увертюра?
-
Відповідь дітей.
-
Шекспірівський сюжет настільки захопив композитора, що наприкінці свого життя Чайковський задумав написати по ньому оперу, але цей задум так і залишився нездійсненним.
-
Увертюра «Ромео і Джульєтта» написана у сонатній формі зі вступом та кодою.
-
Діти, скажіть у чому особливість цієї форми?
-
Відповідь дітей (вона ґрунтується на двох контрастних темах);
-
З яких основних розділів складається сонатна форма?
-
Відповідь дітей (експозиція, розробка, реприза).
-
Відповідь дітей.
2. Слухання музики.
-
Зараз ми прослухаємо фрагменти основних тем.
-
Ваше завдання охарактеризувати ці теми.
-
Отже, тема вступу.
-
Слухання;
-
Користуючись словничками виберіть найбільш влучні слова для характеристики теми вступу.
-
Відповідь дітей.
-
Ця тема відносить нас у світ середньовіччя. Мелодія нагадує звучання органу.
-
Як ви думаєте, чий літературний образ трагедії передає ця музика?
-
Відповідь дітей (образ ченця Лоренцо);
-
Саме він допомагав закоханим.
-
Зараз прозвучить фрагмент головної партії.
-
Завдання: Дати характеристику цієї теми та порівняти її з початковою.
-
Слухання.
-
Діти, яку тему нам передає головна партія?
-
Відповідь дітей (тема ворожнечі, яка розкриває образ двох ворогуючих сімей);
-
Охарактеризуйте цю тему?
-
Порівняйте її з початковою?
-
Відповідь дітей (ця тема контрастна музиці вступу);
-
Тепер прозвучить побічна партія.
-
Завдання: Який характер цієї теми?
-
Слухання.
-
Отже, побічна тема – це тема…. (кохання), яка розкриває нам образ кого?
-
Відповідь дітей (образ двох закоханих Ромео І Джульєтту);
-
Як ви можете охарактеризувати цю тему?
-
Відповідь дітей.
3. Розспівування.
а) спів на заданій висоті різних голосних (а, е, і, о, у), на округлення голосних:
б) для активізації роботи артикуляційного апарату:
в) у вправі зі співом мажорного тризвуку й звукоряду можна ввести прийом staccato й legato:
4. Продовження розучування пісні «Гей, ви, козаченьки»
Повторення першого і другого та розучування третього і четвертого куплетів
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Тест з самоперевіркою.
Оцінювання.
ІV. Підсумок уроку, рефлексія.
Музичне прощання